پاورپوینت حسن فتحی معمار معاصر و ساخت روستای گورنا در مصر پاورپوینت حسن فتحی معمار معاصر و ساخت روستای گورنا در مصر

دسته : معماری

فرمت فایل : powerpoint

حجم فایل : 2678 KB

تعداد صفحات : 145

بازدیدها : 713

برچسبها : دانلود پاورپوینت

مبلغ : 12500 تومان

خرید این فایل

پاورپوینت حسن فتحی معمار معاصر و ساخت روستای گورنا در مصر

پاورپوینت حسن فتحی معمار معاصر و ساخت روستای گورنا در مصر

پاورپوینت حسن فتحی معمار معاصر و ساخت روستای گورنا در مصر

 پاورپوینت حسن فتحی معمار معاصر و ساخت روستای گورنا در مصر

این پاورپوینت در 145 اسلاید می باشد.

 

مقدمه : 

—رشد و توسعة رسانه‌های گروهی در نیم‌ قرن اخیر و پراكنش كم و بیش شتابان آنها در ممالك مختلف، انزوای ناشی از نبود یا كمبود راههای ارتباطی و دوری مسافت را در عمل از بین برده و دنیای كوچك و تازه‌ای را به تصور می‌كشاند. —در این شرایط، فرهنگهای گوناگون به هم می‌آمیزند و جوامع شهری و روستایی به سوی پنداری واحد كشیده می‌شوند و با استفاده از وسائط نقلیه یكسان، وسایل خانگی یكسان و كالاهای مصرفی یكسان، بتدریج هویت و ویژگیهای خود را از دست می‌دهند و ذوق و سلیقه‌ای همسان پیدا می‌كنند. بدنبال این تحولات، معیارها و ارزشهای مورد قبول جوامع، سست و كمرنگ می‌شود و ثبات آنها در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. —یكی از پیامدهای این روند، بی‌هویتی در معماری و شهرسازی دوران معاصر میهن ماست. ساختمانهایی كه هم‌اكنون در تبریز و كرمان، مشهد و شیراز و یزد و همدان بنا می‌شود، تفاوتی با یكدیگر ندارد در حالی كه سابقاً شكل ساختمانها، بافت محله‌ها و ساختار شهرها گویای ویژگیهای فرهنگی و ذوق‌های بومی ساكنان آنها بود. این ویژگیها هم اكنون از بین رفته و بافت شهرها و روستاهای ما از تاریخ و فرهنگ خود بریده‌اند.

—به یقین طرح بیشتر ساختمانهای جدید، مورد استقبال طبقه مرفه قرار می‌گیرد، ولی باید دانست كه این طبقه بسیار قانع و آسان پسند است؛ از هر چیزی كه برایش تازگی داشته باشد استقبال می‌كند و خلاصه اینكه خود را تابع رسم روز می‌داند. آزمندی و آرزومندی قشر مرفه به شیوة زندگی غربی و پیروی معماران[1] ازاین تمایل موجب شده كه طرحهای بی‌اصل و نسب و فراگیری به اسم معماری جدید بر جامعه ما تحمیل شود. اینگونه ساختمانها، افزون بر اشكالها و نقایص گوناگونی كه در پی دارند، از نظر اقتصادی نیز بسیار گران تمام می‌شوند و همین گرانی بخش وسیعی از متقاضیان بالقوة مسكن را از صحنه خارج می‌سازد. —برای رفع این مشكل برخی از كارشناسان و مسئولان مسكن، بخش خصوصی را به ساخت آپارتمانهای كوچك در بطن مجتمعهای بزرگ تشویق می‌كنند و عملكرد بساز و بفروش‌ها در چند سال اخیر نشان می‌دهد كه این سیاست مورد استقبال آنان قرار دارد. با وجود این آشكار است كه این راه‌حل نیز نمی‌تواند فراگیر باشد زیرا قیمت تمام شدة این گونه آپارتمانها هم از توان اقتصادی اغلب متقاضیان مسكن خارج است. افزون بر آن با پیروی از این سیاست، كادر زندگی سنتی بتدریج متلاشی می‌شود و پیامدهای فرهنگی و اجتماعی مبهم و غیرقابل پیش‌بینی‌ای به بار می‌آید.

—هم‌اكنون بسیاری از كارشناسان و متخصصان مسكن در كشورهای در حال توسعه به این باور رسیده‌اند كه مسأله مسكن و رفع كمبود آن نمی‌تواند و نباید بطور مستقل و جدا از مسائل دیگر مورد توجه و بررسی قرار گیرد. مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد كه ریشة بسیاری از مشكلات شهرهای ممالك كم رشد را باید در روستاها جست‌ وجو كرد. نبود یا كمبود اشتغال مناسب و فقدان امكانات رفاهی، اجتماعی و خدماتی در دهات و شهرهای كوچك، همواره بخش وسیعی از نیروهای فعال بویژه جوانان این مناطق را به مهاجرت به شهرهای بزرگ وادار می‌سازد و بدنبال آن مناطق توسعه نیافته بیش از پیش از نیروهای جوان و سرمایه تهی می‌گردد. در این شرایط هر برنامه‌ای كه برای بهبود زندگی در شهرهای بزرگ به مورد اجرا گذاشته شود، موج جدیدی از مهاجرتهای پیش‌بینی نشده و بی‌برنامه را برمی‌انگیزد و اقدامات انجام شده را بی‌اثر می‌سازد. —بنابر این هدف اصلی برنامه‌های عمرانی در این گونه كشورها باید ایجاد تعادل در توسعه مناطق مختلف از طریق توزیع عادلانه جمعیت و درآمد باشد. گسترش بی‌رویه شهرهای بزرگ به ویژه پایتختها در كشورهای كم رشد، نمود بارز عدم تعادل در توسعه است كه همچون سر بزرگی بر یك تن لاغر سنگینی می‌كند. —بزرگی شهر، آپارتمان نشینی و ارتفاع آسمانخراشها هیچگاه از سوی جوامع  علمی به عنوان نشانة ارتقای سطح زندگی و رفاه شناخته نشده است. خانه‌ سازی انبوه از طریق ایجاد مجتمعهای بزرگ پس از جنگ جهانی دوم در كشورهای صنعتی توسعة فراوان یافت زیرا پیشرفت تكنولوژی، و فور مصالح ساختمانی جدید، وسعت ویرانیها، جمعیت زیاد و فضای كم، زمینة مناسبی را برای گسترش عمودی شهرها فراهم كرد و این فرایند با فرهنگ آنها نیز منافاتی نداشت.

—از سوی دیگر وجود پاركها و جنگلهای وسیع، فضاهای ورزشی گوناگون، تأسیسات و تجهیزات رفاهی مختلف توام با سرگرمیهای رنگارنگ برای اوقات فراغت، خانه را بیشتر به محل خواب و استراحت تبدیل می‌كرد در حالی كه خانه در كشور ما از دیرباز دارای نقشی پیچیده و بنیادی در زندگی و تعلیم و تربیت بوده و عنصر بسیار مهمی از فرهنگ به شمار می‌رود. —خانه‌ جایی است كه زندگی اكثر خانواده‌ها بویژه زنان و كودكان در آن خلاصه می‌شود. حیاط مسدود خانه جای امنی است كه كودكان می‌توانند در پیش چشمان مادر با آرامش بازی كنند و مكان دلپذیری است كه زنان خانه را پس از فراغت از كارهای روزمره بسوی خود می‌كشاند. حیاط با حوض، باغچه و آسمانش نماد دنیای كوچكی از جهان بزرگ است. چهار باغچه حیاط نماد چهار عنصر اصلی است و حوض میانی با آب جاری در آبراهه ورودی و خروجی آن از جهان گذرا و در حال حركت حكایت دارد. حیاط طبیعت كوچك و زنده‌ای است كه دیوارهای بلندش آن را از گزند محیط اطراف و چشم غیار مصون می‌دارد. با این همه گران شدن قیمت زمین و مصالح ساختمانی بویژه در چند سال اخیر و ایجاد ساختمانهای بلند، بقای چنین محیطی را مورد تهدید جدی قرار داده است. قراین نشانگر یك تحول ناخواسته در فرهنگ و شیوة زندگی است و جامعة شهری ناگزیر است با آن بسوزد و بسازد. جامعه‌ای كه به تازگی پیوندهای خود را با زندگی روستایی و كشاورزی گسسته و از روی نیاز یا حكم اجبار راهی شهر شده چگونه می‌تواند خود را با زندگی در این فضای بیگانه، خشن و محدود تطبیق دهد و چگونه می‌تواند تبدیل خانه، كوچه و محله سابق خود را به آپارتمان، بلوك، طبقه و شماره بپذیرد. كودكان و نوجوانانی كه تنها تفاوت خانه خود با دوستانشان را در شماره بلوك و آپارتمان می‌بینند نسبت به محله، شهر و میهن خود چه علاقه‌ای خواهند داشت؟

—افزون بر آن خانواده‌هایی كه به شیوة سنتی در خانه‌های كوچك با حیاطهای مسدود زندگی می‌كنند، با قد برافراشتن ساختمانهای بلند در اطراف خود زندگی خویش را در معرض دید همسایگان جدید و ناخوانده می‌بینند و حریم امن و آرام بخش سابق را از دست رفته می‌پندارند؛ از این رو برای تطبیق خود با اوضاع جدید به دورن خانه‌ها و پشت پرده‌ها پناه می‌برند. —بدیهی است كه پیدایی این وضع نتیجه سیاست گذاریها و باورهای كارشناسانی است كه با آرامش خاطر و بدون آینده نگری در دفترهای شیك خود می‌نشینند و برای زندگی مردمی كه نمی‌شناسند تصمیم‌گیری می‌كنند چه چیزی برای آنها بهتر است. به طور معمول این كارشناسان و متخصصان می‌اندیشند كه تدابیر آنها بر دانش ناب و شناخت طبیعت انسان استوار است در حالی كه پندار آنها در حقیقت اعتقادات و باورهای خودشان را منعكس می‌سازد. به هر حال بر كسی پوشیده نیست كه روش ساختمانسازی مرسوم كنونی نمی‌تواند راه‌حلی واقع‌بینانه و عملی برای اسكان طبقات كم‌ درآمد شهری و روستایی ارائه دهد و این حقیقت تلخ، سرخوردگیهایی را به وجود آورده است. در اینجاست كه حسن فتحی، معمار مصری، برای ایجاد ساختمانهای ارزان قیمت در مناطق محروم افق تازه‌ای را می‌گشاید و سنتی بسیار قدیمی اما فراموش شده را زنده می‌كند. خواسته‌ها و دیدگاههای او در ساخت روستای گورنا شباهت فراوانی به گرایشهای شهرسازان فرهنگ‌گرا (ابنزرهاوارد، كامیلوزیته و ریمون آنوین) دارد و همانند آنان اصلاح نظم بی‌ارزش شهرهای معاصر و بهبود كادر زندگی را در مطالعة كارهای پیشینیان خود می‌جوید.

—او استاد معماری دانشكدة هنرهای زیبای دانشگاه قاهره مسئول ساخت روستای جدیدی برای ساكنان گورنا می‌شود. بخش آثار باستانی مصر با اجرای این طرح می‌‌خواهد از حفاریهای غیر مجاز در محل و فروش غیرقانونی اشیای عتیقه به توریستها و سوداگران جلوگیری كند. معمار مصری پیش از طراحی روستا به مطالعات كاملی در زمینه‌های معماری، جامعه شناسی، قوم‌شناسی، جغرافیا و اقتصاد محل می‌پردازد تا بتواند كادر زندگی ساكنان آینده را با فرهنگ و شیوة زندگیشان منطبق سازد. —ما در اینجا به ماجرای ساخت گورنا و به موانع موجود بین طرح و اجرای آن آشنا می‌شویم.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید