تازه هائی برای تاكسونومیست ها

تازه هائی برای تاكسونومیست ها
رشته تحصیلی : جانور شناسی

فرمت فایل : pdf

تعداد صفحات : 20

حجم فایل (به کیلوبایت) : 12

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 2000 تومان

خرید و دانلود

دانلود مقاله تازه هائی برای تاكسونومیست ها

این مقاله با فرمت Word بوده و قابل ویرایش است و همچنین آماده پرینت می باشد

مقدمه :

تازه هائی برای تاكسونومیست ها

اگردر مجلات علمی تقریبا روزانه گیاهان و جانوران تازه كشف شده توصیف می شوند ،جامعه از آن به ندرت یادداشت برداری می نماید . برای غیر زیست شناس ها موضوع زمانی جالب توجه می گردد ،كه پدیده ای درباره كشف جانوران بزرگ گزارش شود . چنین تازه هایی دیگر پس از پایان دوران سفرهای اكتشافی قرن ها ی 18و 19 بهع ندرت روی می دهند . به این ترتیب وقتی اولین گزارش توصیفی اوكاپی ، در سال 1901 درباره زرافه كوتاه گردن از جنگل ها ی دست نخورده آفریقای مركزی ، و نیز 11 سال بعد گزارش كشف تازه مربوط به بك نوع سوسمار غول آسای 3 متری در جزیره كومودو منتشر گردید ، برای مدت طولانی در میان عموم به عنوان بزرگترین تازه های قرن بیستم سرگرمی آفرید .

 

اهمیت  علمی یك گونه موجود زنده تازه كشف شده برای زیست شناسان نه از اندازه آن بلكه از ویژگی های نقشه ساختمانی و طرز زندگی آن حاصل می شود . طی آن اشكالی از گیاهان و جانوران جدید برای تاكسونوسیست ها جالب توجه هستند ، كه جهت توضیح روابط خویشاوندی موجودات اهمیت دارند و یا حتی طرح های ساختمانی ناشناخته را به نمایش می گذارند . اینكه چنین كشف هایی حتی در زمان ما نیز می توانند تازه های واقعی برای گیاه شناسان یا جانورشناسان بشمار آیند ، ممكن است با مثال زیر اثبات شود :

در گیاهان برگ سوزنی (كاجها ) فقط فامیل علف های باتلاقی یا تاگزودیا سه با فقط 15 گونه ، قبل از هر چیز بدین جهت توجه همومی را به خود جلب نموده ، كه درختان ماموت كالیفرنیائی با بیش از 100 متر ارتفاع عمری بیش از 3000 سال لقب غول ها و پیران دنیای گیاهان را به خود اختصاص دادند . در سال های بعد از جنگ دوم جهانی این فامیل گیاهی با كشف   درخت ماموت دنیای قدیمی كه به عنوان نماینده یك جنس مستقل شناخته شده بود ، مركز توجه گیاه شناسان گردید . تاریخ كشف این درخت جالب توجه است این تاریخ از زمانی شروع گردید ، كه در سال 1941  میكی ، فسیل شاخه های چوب سوزنی ها را از دوران سوم ژاپن توصیف می نمودند ، كه بایستی به یك جنس از علف های باتلاقی كه تاآن زمان ناشناخته شمرده می شد تعلق داشته باشد . او برای آن نام متاسكویا را برگزیده بود با این نام گذاری بایستی شباهت آن با جنس درخت ماموت سكویا بیان گردد .  در همین سال 1941 بود كه  ت . كان   گیاه شناس از دانشگاه نان كینگ در مركز چین یك نمونه درخت سوزنی ناشناخته برای گیاه شناسان با برگ های ریزان كشف نمود .